| Camera | 48MP+13MP+48MP Main, 32MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.7 inches AMOLED Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 10.0; ColorOS 7.1 | |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) | |
| RAM | 12GB RAM | |
| Memory | 512GB ROM | |
| Battery | 4260 mAh Li-Po Battery |
| Name | Oppo Find X2 Pro |
|---|---|
| Model | Find X2 Pro |
| Price | Tk 115,000 |
| Brand | Oppo |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | March 6, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | Released March 6, 2020 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 42(3500), 66(1700/2100) |
| Network 5G | 5G band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 28(700), 40(2300), 41(2500), 77(3700), 78(3500), 79(4700); SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 1.07B colors |
|---|---|
| Display Size | 6.7 inches, 111.7 cm2 (~90.9% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1440 x 3168 pixels (~513 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 6 HDR10 DCI-P3 100% 120Hz 240Hz touch-sensing 800 nits max brightness 0.8 JNCD color accuracy |
| Primary Camera | 48 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/1.43", 1.12µm, omnidirectional PDAF, Laser AF, OIS Periscope 13 MP, f/3.0, 129mm (telephoto), 1/3.4", 1.0µm, 5x optical zoom, PDAF, Laser AF, OIS 48 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide), 1/2.0", 0.8µm, AF |
|---|---|
| Secondary Camera | 32 MP, f/2.4, (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Camera Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama HDR |
| Video | 2160p@30/60fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS; HDR 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 165.2 x 74.4 x 8.8 mm (Ceramic) / 9.5mm (Leather) |
|---|---|
| Body Weight | 207 g (Ceramic) / 200 g (Leather) (7.05 oz) |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass 6), cerramic back or leather back, aluminum frame |
| Body Color | Black (Ceramic), Orange (Leather) |
| Operating System | Android 10.0; ColorOS 7.1 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) |
| Memory Internal | 512 GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 12 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4260 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint -under display, optical, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging 65W: 100% in 38min (SuperVOOC 2.0 Flash Charge) USB Power Delivery |
Best performance at this price.
Display: 12.4 Inches IPS Display
Camera: 16MP+16MP Main, 8MP+8MP Front
Chipset: Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 12L
Battery: Non-removable Li-Po 9070 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches P-OLED Display
Camera: 50MP+13MP+2MP Main, 32MP+16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 12.9 Inches Liquid Retina XDR Display
Camera: 12MP+10MP+TOF 3D Main, 12MP Front
Chipset: Apple M2
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 16
Battery: Li-Po 10758 mAh Battery
View Details →
Display: 5.2 inches OLED Display
Camera: 12MP main, 7MP front
Chipset: Apple A13 Bionic
RAM: 6GB RAM
OS: iOS v13.0
Battery: 2050 mAh Battery
View Details →
Display: 6.1 inches Super Retina XDR OLED Display
Camera: 12MP+12MP main, 12MP+SL 3D front
Chipset: Apple A15 Bionic (5nm)
RAM: 4GB RAM
OS: iOS 15
Battery: 3240 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 inches Dynamic AMOLED Display
Camera: 12MP+12MP+16MP+0.3MP main,10MP front
Chipset: Exynos 9825 (7 nm) - EMEA/LATAM
RAM: 8,12GB RAM
OS: Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 12, One UI 4
Battery: 4300 mAh Battery
View Details →
Display: 6.81 inches LTPO OLED Display
Camera: 50MP+64MP+64MP+50MP main, 12MP front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 12, Google Play Services
Battery: 4600 mAh battery
View Details →
Display: 6.7 inch Super Retina XDR OLED Display
Camera: 12MP+12MP+12MP main, 12MP front
Chipset: Apple A17 Bionic (3 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: iOS 17
Battery: 4373 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 6.1 inch Super Retina XDR OLED Display
Camera: 12MP+12MP main, 12MP front
Chipset: Apple A17 Bionic (3 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: iOS 17
Battery: 3240 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 6.7 inch LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+13MP+50MP+3MP main, 32MP front
Chipset: Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 (5 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 11
Battery: 4500 mAh Li-Po battery
View Details →